TOTALnet Media Group
Google:
Parteneri:

Publicitate:

Argentina a invins Mexic, scor 3-1, si s-a calificat in sferturile Cupei Mondiale
Lu 28 iun 2010 09:39:40 +0300

Argentina a invins Mexic
Reprezentativa Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, duminică, la Johannesburg ...

Reprezentativa Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, duminică, la Johannesburg, cu scorul de 3-1 (2-0), selecționata Mexicului, în optimile competiției din Africa de Sud.

Golurile au fost marcate de Tevez '26, '52, Higuain '33, pentru Argentina, respectiv J. Hernandez '71, pentru Mexic.

Argentina: 22. Romero - 15. Otamendi, 2. Demichelis, 4. Burdisso, 6. Heinze - 20. M. Rodriguez (23. Pastore '87), 14. Mascherano, 7. Di Maria (17. Jonas '79) - 11. Tevez (Veron '69), 10. Messi, 9. Higuain. Antrenor: Diego Armando Maradona.

Mexic: 1. O. Perez - 5. Osorio, 2. F. Rodriguez, 4. Marquez, 3. Salcido - 16. Juarez, 6. Torrado, 18. Guardado (9. Franco '61) - 21. Batista (7. Barerra '46), 17. Dos Santos - J. Hernandez. Antrenor: Javier Aguirre.

Cartonaș galben: Marquez '28

Jucătorul meciului a fost desemnat Calros Tevez.

Partida a fost condusă de o brigadă italiană, cu Roberto Rosetti la centru, ajutat de asistenții Paolo Calcagno și Stefano Ayroldi, iar sud-africanul Jerome Damon a fost rezervă.

În minutul 26, Tevez a scăpat singur spre poartă, goalkeeper-ul Oscar Perez a respins până la marginea careului de unde Lionel Messi a reluat spre poarta goală însă Tevez, aflat pe traiectoria balonului, a împins mingea cu capul, deși se afla în poziție de ofsaid. Imaginile cu reluarea golului au rulat pe unul dintre cele două ecrane ale stadionului Soccer City, iar fotbaliștii mexicani s-au îndreptat spre tușierul Stefano Ayroldi protestând vehement. "Centralul" Roberto Rosetti s-a consultat cu Ayroldi, moment în care fotbaliștii argentinieni au început să se strângă în jurul celor doi arbitri. În cele din urmă, Rosetti a validat golul înscris de Tevez.

După fluierul de final al primei reprize, între jucătorii celor două formații au avut loc un incident în urma unui fault al lui Guardado însă arbitrul Roberto Rosetti a intervenit prompt și a calmat spiritele.

Argentina se alătură în sferturi Germaniei, Uruguayului și Coreei de Sud.

Sursa: Bihon.ro

Inscrie-te in: Catalogul Firmelor din Romania